Osmaniye Dedektiflik – 0 532 153 22 84

Contact Us
dedektif türkiye

Osmaniye Dedektiflik – 0 532 153 22 84

Osmaniye Dedektiflik

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma birçok ülkede yasalar çerçevesinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir. Bu durumda elde edilen delillerin belirli bir yasal dayanağı olmaktadır.

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Ülkemizde özel dedektif kiralamak yasalar karşısında yasak olmasa bile bu durumda dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu kabul etmek zorundasınız. Bundan dolayı kiralayacağınız özel dedektifin belirli durumlara karşı hazırlıklı olması ve işinin gerekliliklerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu çerçevede şunlar muhakkak dikkat etmelisiniz;

  1. Yasal izinlere sahip olmalıdır: Eğer bir özel dedektif kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken ilk şey dedektifin araştırma yapacağı ülkede geçerli olan belgelere ve izinlere sahip olmasıdır. Bu koşulun göz ardı edilmesi, yapılan araştırmanın hiçbir işe yaramayacağı anlama gelebilir.
  2. Deneyimli olmalıdır: Bu nokta tamamen tercih meselesi olsa da aslında ilk madde kadar dikkat edilmesi gereken ve üzerinde hassasiyetle durulması noktasında titiz davranılması gereken bir noktadır. Dedektifin deneyimli olmaması, araştırma yaparken ufak da olsa çeşitli hataları yapması anlamına gelmektedir. İşte bu noktada kritik hatalar yaparak araştırmanın geçersiz olmasına neden olabilir.
  3. Kişisel hak ve özgürlüklere dikkat etmelidir: Özellikle araştırma hususunda dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir noktadır. Özel dedektiflerin araştırma yaparken oldukça hassas davranması gereken bir noktadır. Bu noktada yapılan en ufak hata, geri dönülmez bir yola girilmesine neden olacaktır.
  4. Sözleşme yaparak çalışmalıdır: Özel dedektifle yapılan sözlü anlaşmanın mutlaka yazılı olarak çıktısını almalı ve karşılıklı olarak imzalamalısınız. Bu noktada sözleşme yaparak çalışmayı kabul etmeyen kişilerle asla çalışmamalısınız.

Yukarıda sayılan 4 maddenin temel maddeler olduğunu unutmayın. Özellikle dedektif kiralamadan önce bu noktalarla ilgili iyi bir araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu hususta yapılacak en ufak hataların istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Türkiye’de özel dedektif yasal mı?

Özellikle Avrupa’nın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de özel dedektif tutmak yasaldır. Ülkemizde özel dedektiflerin araştırma yapmasını engelleyen ya da elde edilen delillerin mahkeme aşamasında kullanılmasına müsaade etmeyen bir durum söz konusu değildir.

Bu noktada ilk adım 1994 yılında atılmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Özel Dedektif Kanunu” kabul edilmiştir. Fakat dönemin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanmadığı için yasa yürürlüğe girememiştir. Bunun yerine Cumhurbaşkanı yeniden tartışılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasayı göndermiş ve günümüze kadar bu yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivinde bekletilmektedir.

Bu durum özel dedektifliğin yasal olmadığı anlamına gelmemekle birlikte aslında bu çalışmalar için özel bir yasal zemin hazırlamaktadır. Çünkü yasama yılı içerinde teklif edilen yasa, tüzük gereği hükümsüz sayılmayan yasa teklifi statüsünde kabul edilmektedir ve bu durumda yapılan çalışmalara yasal bir zemin hazırlanmış olmaktadır.

Share this post?

Anadolu Dedektiflik

Yorum Yapmak İster Misiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

العربية简体中文EnglishFrançaisDeutschItalianoРусскийTürkçe