Yalova Eş Takibi – 0532 153 22 84

Yalova Eş Takibi

Son dönemlerde özel dedektif hizmeti veren kişilerin sayısında oldukça büyük bir artış yaşanmıştır. Özel dedektife olan ihtiyacın karşılanabilmesi adına çalışmalar devam ederken, ülkemiz sınırları içerisinde dedektiflik yapabilme yetisine sahip kişilerin belirlenme işlemleri de bir taraftan devam etmektedir. Ülkemizde bir kişinin profesyonel olarak hizmet verebilmesinin bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar içerisinde gerekli uzmanlık belgeleri ve izin belgeleri başta gelmektedir. Bu belgelere sahip olan insanlar profesyonel anlamda dedektiflik hizmeti vererek özellikle gizli kalan gerçekleri açıklamada yardımcı olabilecekleri ifade edilmektedir.

Son dönemde özel dedektiflerin sayısında ki artışın boşanma oranının yükselmesine bağlı olarak paralel şekilde ivme kazandığı belirtilmektedir. Burada dikkate değer nokta ise özel dedektiflerin yaptıkları araştırmalar sırasında elde edilen delillerin mahkemelerce kabul görülerek dava dosyasına dahil edilmesidir. Durumun bu şartlar altında gelişme göstermesi dikkatlerden kaçmazken, özel dedektiflerin elde ettiği görüntülerin ne kadar değerli olabileceğini de ortaya koymuştur. Bu aşamada dedektiflerin bu görüntüleri elde etme şekli oldukça önemli olmaktadır.

Özel Dedektifin aldığı görüntüler mahkemede delil olarak kullanılır mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dedektiflerin elde ettikleri deliller, mahkeme tarafından delil niteliğinde değerlendirilmektedir. Dedektifin burada 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 134. maddesi olan “Özel hayatın gizliliğinin ihlali” konusunda herhangi bir ihlal durumunda olmaması oldukça önemlidir. Çünkü elde edilen delil ne kadar önemli olursa olsun özel hayatın ihlali söz konusu olduğu durumlarda delil geçerli olarak kabul edilmemektedir. Bu aşamada seçeceğiniz özel dedektifin yürürlükte olan mevcut yasaları çok iyi bir şekilde biliyor olması oldukça önem taşımaktadır.

Özel Dedektif Hangi Hizmete ne kadar Ücret talep eder?

Özel dedektifle anlaşmanız durumunda belirli bir ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir. Profesyonel olarak bu işi yapan kişilerle çalışma karşılığında cebinizden çıkan bu tutar, belki de hayatınızın geri kalanı için harcamanız gereken en faydalı şey olacaktır.

Özel dedektif ücretleriyle ilgili olarak herhangi bir tutar belirtmemiz imkânsızdır. Özellikle dedektifin yapacağı işin mahiyeti ile birlikte bu işin ne kadar sürede yapılacak olması, fiyatı doğrudan etkileyen faktörlerin başında yer almaktadır. Ayrıca her dedektif kendi deneyimine nazaran bir fiyatlandırma yapacağı için kişiden kişiye göre çok değişik fiyat politikaları ortaya çıkması oldukça doğaldır.

Kısaca ifade etmemiz gerekirse anlaşma sağladığınız özel dedektifin geçmiş deneyimleri ve olayları çözüme kavuşturma oranına bağlı olarak fiyatlar artık gösterebilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken deneyimsiz bir özel dedektifle çalışmaktan kaçınmak olmalıdır. Çünkü araştırma sırasında yapılacak en ufak hata sonucunda tüm çalışmanın heba olabilme ihtimali bulunmaktadır. Bundan dolayı özel dedektif seçimi için araştırmaya girdiğiniz andan itibaren özellikle yeterli deneyime sahip kişilerle görüşmelisiniz. Bununla birlikte özel dedektiften referanslarını sorarak çözmüş olduğu eski davalar hakkında da bilgi alabilme imkanı oluşturmalısınız.