Mardin Eş Takibi – 0532 153 22 84

Mardin Eş Takibi

Ülkemizde özellikle son dönemde özel dedektif faaliyetleri giderek artış göstermiştir. Bu konuda toplumumuzun çoğu bilinçli bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayamıyor olsa da aslında hemen hemen her konunun araştırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu araştırmaların konusu ne olursa olsun özel dedektif seçimini yaparken oldukça dikkatli olmalısınız. Özel dedektif seçiminde ilk kriteriniz “deneyim” olmalıdır. Özel dedektif geçmiş dönemlerde yaptığı araştırmanın fazla olması ve bu araştırmalar sırasında karşılaştığı yeni gelişmelere cevap verebilme şekli oldukça önemlidir. Bu çerçevede yeni araştırmalar yaparken de aynı şekilde cevap verebilme mekanizmasının hızlı bir şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenmiş olacaksınız.

Özel Dedektif Nedir?

Özel dedektif , sizin adınıza araştırılmasını istediğiniz konuları araştıran ve bu konuyla alakalı olarak ilgili delilleri toplayan profesyonel kişilerdir. Dedektifler her meslek gurubundan olabildikleri gibi genellikle ağırlıklı olarak eski polislerden oluşmaktadır. Eski polis olmalarının oldukça fazla bir avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Çünkü yasaları ve suçlarla ilgili genel yaptırımları bildikleri için adım atarken oldukça dikkatli olacaklardır. Ayrıca araştırma sırasında herhangi bir suç unsurunun oluşmasının da böylelikle önüne geçebilmektedir.

Dedektif seçimi yaparken deneyimli olmaları oldukça önemlidir. Bu konuda toplanan delillerin salahiyeti kadar araştırma sırasında deşifre olmamak da gelmektedir. Ayrıca deneyimli olmaları kadar hangi alanda özel ilgi alanlarının olduğunu da bilmeniz, seçim sırasında kullanabileceğiniz bir avantaj olmaktadır.

Özel dedektif kiralamak yasal mıdır?

Ülkemizde özel dedektif kiralamayla ilgili herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Bu noktada araştırmayı ister siz yapın isterseniz de profesyonel birisine yaptırın, bu asla suç olarak değerlendirilmeyecektir. Bu nokta araştırma yaparken mevcut yasaların dışına çıkılmamış olması oldukça önemlidir. Araştırma sırasında herhangi bir yasanın ihlali söz konusu olduğu durumlarda farklı sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu durumda en iyi ihtimalle deşifre olup araştırmayı sona erdirmek zorunda kalacaksınızdır. Tabi karşı tarafın haklarını ihlal edilmesi söz konusuysa işler daha da kötüleşebilir.

Özel Dedektifin aldığı görüntüler mahkemede delil olarak kullanılır mı?

Özel dedektifler araştırmaları esnasında hedef kişiyi adım adım takip ederek not tutmaktadırlar. Bunun yanı sıra gereken durumlarda kişinin fotoğrafını çekmekte ya da video kayıt cihazıyla görüntülerini kayıt altına almaktadır. Bu kayıtların daha sonra mahkemede delil olarak kullanılması mümkündür. Tabi elde edilen bu verilerin yasal çerçeveler içerisinde elde edilmiş olması gerekmektedir. 

Yasal sınırlar içerisinde elde edilmeyen kayıtlar ya da görüntüler hiçbir şekilde mahkemede kullanılamayacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken husus anlaşma yaptığınız dedektifin deneyimli olması ve konula alakalı olarak gerekli yasaları çok iyi bir şekilde biliyor olması gerekmektedir. Göreve yeni başlamış olan ya da daha önce hiç bu konularla alakalı olarak herhangi bir araştırma yapmamış olan kişiler için bu tür araştırmalar oldukça riskli olacaktır. Ayrıca yapılan araştırmanın da heba olmasına neden olacaktır.